مرکز منطقه ای نمک زدایی و محیط زیست

برگزاری پنجمین جشنواره فیلم سبز با موضوع بحران آب

1394
7
4
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز گفت: فیلم هایی که در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز به نمایش در می آیند گرایش هایی نظیر بحران های محیطی زیستی و چگونگی برطرف کردن آنها را در بر می گیرند.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز گفت:موضوع اصلی این جشنواره بحران آب است زیرا به اعتقاد کارشناسان اگر تدابیر صحیحی در این زمینه اتخاذ نشود به زودی نیمی از شهرهای کشور غیر مسکونی خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آب ایران به نقل از ایرنا، فرهاد توحیدی روز سه شنبه در نشست خبری اعلام فراخوان ملی و بین المللی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز افزود: اکنون بیش از 500 شهر کشور درگیر تنش آبی هستند، منابع زیر زمینی تحت فشار قرار دارند که خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها یکی از نمونه های این شرایط سخت آبی است.
وی اظهار کرد:امروزه یکی از مهمترین چالش های محیط زیستی خشک شدن دریاچه ارومیه است که اگر برای احیای آن تدبیری اساسی اندیشیده نشود به صورت مستقیم بر روی 10 تا 11 استان تاثیر خواهد گذاشت.
توحیدی ادامه داد:فرسایش خاک، واگذاری عرصه های طبیعی و زیستگاهی حیات وحش و تولید انبوه زباله برخی دیگر از دغدغه های محیط زیستی کشور است که برطرف کردن تمام آنها نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد انگیزه فردی و اجتماعی است.
عضو هیات مدیره خانه سینما گفت:چهارمین جشنواره فیلم سبز در دهه 80برگزار شد و بعد از 8 سال تاخیر پنجمین دوره آن از 24 تا 31 اردیبشهت ماه سال 95 برگزار می شود که این نشان از اهمیت دادن دولت یازدهم به حفاظت از محیط زیست دارد.
وی افزود:با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست سبب شد تا بازنگری کلی در سو گیری های مربوط به محیط زیست انجام شود که نمونه بارز آن را می توان در از سر گیری برگزاری جشنواره فیلم سبز دید.
توحیدی تاکید کرد: هدف جشنواره بین المللی فیلم سبز فقط برگزاری فیلم نیست بلکه تلاش شده است تا محفلی برای ارایه دغدغه های محیط زیستی و ایجاد انگیزه فردی و اجتماعی برای حفظ محیط زیست باشد.
وی گفت:اگر متوجه مسوولیت های فردی خود در پاسداشت از محیط زیست باشیم قطعا با وضعیت بهتری در این زمینه مواجه خواهیم بود اما رفتار بسیاری از افراد جامعه این تصور را در ذهن ایجاد می کند که برای آلوده کردن محیط زندگی خودمان با هم مسابقه می دهیم.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز افزود: به عنوان مثال مسافران و گردشگران، شمال کشور را به زباله دانی تبدیل کرده اند زیرا به هر نقطه که نگاه می کنی انبوهی از زباله به چشم می خورد.
وی تاکید کرد:این مشکلات جز از طریق تربیت و ایجاد احساس مسوولیت در شهروندان امکان پذیر نخواهد بود زیرا هیچ دولتی به تنهایی قادر به حفظ محیط زیست نیست، وظیفه اصلی بر عهده مردم است و دولت می تواند با وضع قوانین کارآمد به مردم کمک کند.
توحیدی گفت: فیلم هایی که در پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز به نمایش در می آیند چنین گرایش هایی دارند، از بحران های محیطی زیستی گرفته تا چگونگی برطرف کردن آنها در فیلم ها مد نظر است.
وی افزود: جشنواره فیلم سبز در 6 بخش رقابتی شامل داستان بلند، کوتاه، فیلم مستند بلند، کوتاه، مسابقه آثار انیمیشن و آثار مردمی برگزار می شود که فقط مسابقه آثار مردمی بخش خارجی ندارد و ملی است.
توحیدی گفت: آخرین مهلت ارسال آثار 17 دی ماه 1394 است که تمام آثار به کمک داورهای بین المللی و فیلمسازان به نام از کشورهای همجوار و صاحب سینما داوری خواهند شد.
وی افزود:به زودی ایران عضو باشگاه جشنواره زیست محیطی دنیا می شود و کارهای این عضویت در حال انجام است، این باشگاه محلی برای روان سازی تبادل اطلاعات فیلم ها خواهد بود که انتظار داریم از این طریق با آثار بیشتر و بهتری روبرو شویم.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی فیلم سبز درباره بانک اطلاعاتی برگزاری دوره های قبلی این جشنواره گفت:متاسفانه تمام اطلاعات دوره های قبل در هشت سال گذشته از بین رفته است که در صدد جمع آوری و بازیابی آنها هستیم.